Wyjazd chóru na Białoruś

W dniach od 2 do 5 VII miał miejsce wyjazd chóru wraz z ks. proboszczem Ryszardem na Białoruś. Po różnych przygodach dotarliśmy na miejsce, teraz tak odległe przez różne procedury a nie tak dawno należące jeszcze do Polski. Przed przekroczeniem granicy zwiedziliśmy kościół Św.Antoniego w Sokółce gdzie wydarzył się cud eucharystyczny i mogliśmy pomodlić się w tym cudownym miejscu. Na Białorusi w programie zwiedzania mieliśmy Grodno-miasto w którym żyła Eliza Orzeszkowa, uczestniczyliśmy w polskiej Mszy sprawowanej w Farze.Zwiedziliśmy Stary Zamek, mocno związany z królami i książętami polskimi. Przeszliśmy spacerkiem po deszczowych ulicach Grodna sluchając opowieści przewodnika.Następnie pojechaliśmy na Grób Jana i Cecylii protoplastów rodu Bohatyrowiczów z XVI w. Drugi dzień pobytu zaczęliśmy od wysłuchania historii Kościoła Przemienienia Pańskiego w Nowogródku, gdzie był ochrzczony w roku 1799 nasz wieszcz Adam Mickiewicz. W r.1422 odbył się tu ślub króla Wł.Jagiełły z Zofią Holszańską. W 1929r. opiekę nad kościołem objęły siostry Nazaretanki,11 z nich zostało brutalnie zamordowanych przez Niemców w 1943r. Byliśmy na miejscu ich stracenia. Dalsze ścieżki Nowogródka poprowadziły nas na kopiec Mickiewicza i do ruin zamku. Kolejny przystanek podczas zwiedzania to Jezoro Świteź- gdzie Mickiewicz opiewał piękno tego jeziora. Faktycznie woda przejrzysta,ciepła zachęcająca do kąpieli. Kolejny dzień minął na zwiedzaniu zamku Radziwiłłów w Mirze. Zamek imponujących rozmiarów i bogatej historii. Przechadzając się kolejnymi salami poznawaliśmy kolejnych właścicieli,herby,zachowane eksponaty. W ostatnim dniu pobytu można było udać się na zakupy lub do parku militarnego. Białoruś to piękne tereny,bardzo czyste i zadbane ale mimo to miasta wydawały się smutne i nostalgiczne. Galeria dostępna po kliknięciu na obrazek poniżej.

Wyjazd chóru 2016

Wyjazd chóru 2016

Pin It