Teresa Grodzińska patronką szkoły w Bielisze

Szkoła podstawowa w Bielisze przyjęła dzisiaj imię Teresy Grodzińskiej. Poświęcony został także sztandar.

Uroczystość nadania imienia poprzedziła Msza święta z poświęceniem sztandaru. Eucharystii przewodniczył biskup Marek Solarczyk.

– Niech patronką wierności, troski, poświęcenia i szacunku dla tego, co wieczne, będzie Teresa Grodzińska. Niech zachęca, umacnia i potwierdza, że ludzie tej ziemi niosą tak wielkie oddanie i poświęcenie i są gotowi do tego, aby być z innymi i dla innych – mówił biskup Marek.

Po Mszy świętej uczestnicy uroczystości przeszli do budynku szkoły. W sali gimnastycznej odbyła się część oficjalna.

– Każde pokolenie szuka punktów odniesienia do swojej tożsamości i wzorów. Społeczność szkoły podstawowej w Bielisze znalazła swojego bohatera w postaci Teresy Grodzińskiej. Przy wyborze patrona rada pedagogiczna, rodzice i uczniowie naszej szkoły kierowali się przekonaniem, że powinna to być osoba godna naśladowania i wzór dla młodzieży. Nie ulega wątpliwości, że Teresa Grodzińska spełnia wszystkie kryteria – mówi Małgorzata Jakubiak, dyrektor szkoły.

Wójt Leszek Margas przypomniał, że Teresa Grodzińska to była mieszkanka Jaszowic, które znajdują się na terenie gminy Zakrzew.

W uroczystości wzięli udział także członkowie rodziny Teresy Grodzińskiej. Antonina Arkuszewska podarowała namalowany przez siebie portret patronki szkoły.

– One były wychowane w duchu, żeby szczęścia szukać w realizacji swoich obowiązków. Szczęście dawało im rozpoznanie ich i realizacja – powiedziała Antonina Arkuszewska.

Rolę Teresy Grodzińskiej w inscenizacji szkolnej odegrała Patrycja Sadowska, uczennica klasy 8B.

– Był ogromny stres, ale jestem dumna, że mogłam zagrać tak cudowną osobę. Oddała swoje życie za ojczyznę i dla niej nie liczyło się własne bezpieczeństwo, tylko żeby ojczyzna była wolna – powiedziała.

W czasie uroczystości społeczność szkoły ślubowała na sztandar.

Źródło tekst i foto: Radio Plus Radom

Previous post 50. rocznica rozpoczęcia peregrynacji kopii cudownego obrazu jasnogórskiego
Next post Pielgrzymka Warmia – Gietrzwałd.
Skip to content