50. rocznica rozpoczęcia peregrynacji kopii cudownego obrazu jasnogórskiego

Jak niewyobrażalny dar wpisał Bóg w życie naszych przodków – powiedział w homilii bp Marek Solarczyk.

Ordynariusz przewodniczył rocznicowym uroczystościom w radomskiej katedrze. To tutaj, po 6 latach uwięzienia przez komunistyczne władze, na szlak nawiedzenia wróciła kopia Cudownego Obrazu Jasnogórskiego.

Uroczystości rozpoczęły się w piątek wieczorem, 17 czerwca, powitaniem obrazu i modlitwą Apelu Jasnogórskiego. Potem przez całą noc trwało czuwanie poszczególnych grup. O północy Mszy św. przewodniczył bp Solarczyk. Ordynariusz modlił się za powołanych do służby Bożej oraz w intencji nowych powołań.

Centralna Msza św. rocznicowa sprawowana była w sobotę, 18 czerwca, w dzień rocznicy rozpoczęcia nawiedzenia. W liturgii został użyty ten sam kielich, na co dzień znajdujący się w muzeum katedralnym, który był podczas Mszy św. 18 czerwca 1972 roku. Wtedy kazanie wygłosił kard. Stefan Wyszyński, a Eucharystii przewodniczył kard. Karol Wojtyła.

– Dzisiaj, wspominając minione 50 lat, chcemy ożywić nasze serca z jasnością naszego umysłu, spojrzeć i przywołać, że przed 50 laty obraz, który wrócił na szlak peregrynacji po 6 latach zamknięcia na Jasnej Górze, był wnoszony przed kościół mariacki, dzisiejszą katedrę, przez św. Jana Pawła II, bł. Stefana Wyszyńskiego, sługę Bożego biskupa Piotra Gołębiowskiego. Był obecny również sługa Boży ks. Roman Kotlarz i niezliczone rzesze mieszkańców Radomia i diecezji – powiedział w słowie powitania pasterz Kościoła radomskiego, a w homilii podkreślił: – Jak niewyobrażalny dar wpisał Bóg w życie naszych przodków. Mówił również: – Maryjo, zawierzamy Ci każdego z nas, diecezję i prosimy – tak, jak zachęcał nas do tego bł. kard. Stefan Wyszyński – abyśmy stawali się pomocnikami Twoimi. Ucz nas i wspieraj, abyśmy zawsze chcieli być przy Chrystusie. Ucz nas i umacniaj, abyśmy zawsze wsłuchiwali się w Jego słowa. Ucz nas i podtrzymuj, abyśmy nigdy nie wątpili, że nasza wytrwałość, posłuszeństwo Bogu, ufność w Jego moc i zwycięstwo Jego łaski zawsze jest warte naszego poświęcenia.

Na zakończenie Mszy św. odbyło się odnowienie Ślubów Jasnogórskich, a potem wierni z duchowieństwem odprowadzili obraz do samochodu, którym został odwieziony na Jasną Górę.

Źródło; radom.gosc.pl

Więcej w wydaniu papierowym „Gościa Radomskiego AVE” nr 25 na 24 czerwca

Previous post Ruszyła rejestracja dla polskich uczestników na ŚDM 2023 w Lizbonie
Next post Teresa Grodzińska patronką szkoły w Bielisze
Skip to content