Ruszyła rejestracja dla polskich uczestników na ŚDM 2023 w Lizbonie

Ruszyła rejestracja polskich uczestników na 37. Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Wydarzenia centralne odbędą się w dniach 1-6 sierpnia przyszłego roku. Ks. Tomasz Koprianiuk dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego (KBO) ŚDM przy Konferencji Episkopatu Polski szacuje, że do Portugalii wybierze się co najmniej 4 tys. młodych Polaków.

37. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 1-6 sierpnia 2023 r. w Lizbonie pod hasłem: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Tradycyjnie, wydarzenie zostanie poprzedzone Dniami w Diecezjach, które zostaną zorganizowane w dniach 26-31 lipca. Pielgrzymów z całego świata przyjmie wówczas 17 portugalskich diecezji, w tym dwie obejmujące tereny wyspowe.

Dni w Diecezjach, to czas przed tygodniem wydarzeń centralnych ŚDM, poświęcony na lepsze poznanie lokalnego Kościoła i spędzenie czasu z mieszkańcami Portugalii. Pielgrzymi będą zaproszeni do udziału w programie duchowym i kulturalnym, przygotowanym przez każdą z diecezji. Młodzi zamieszkają przeważnie w domach portugalskich rodzin, co pozwoli im jeszcze lepiej poznać lokalną wspólnotę.

Krajowe Biuro ŚDM podjęło rozmowy z siedmioma portugalskimi diecezjami odnośnie do możliwości przyjęcia polskich pielgrzymów. Są to diecezje: Braga, Bragança-Miranda, Coimbra, Lamego, Porto, Viana do Castelo i Vila Real.
Podczas wydarzeń centralnych w Lizbonie zaplanowano tradycyjny Festiwal Młodych. W programie znajdą się koncerty, widowiska taneczne, spektakle, rozgrywki sportowe, pokazy filmowe, konferencje i spotkania ewangelizacyjne w kościołach.

Planowane jest urządzenie sceny polskiej, na której polscy artyści będą mogli zaprezentować swoje talenty muzyczne i teatralne w służbie ewangelizacji. KBO chce, aby jak najwięcej młodych z Polski oraz środowisk polonijnych włączyło się we wspólne przeżywanie finału ŚDM w Lizbonie.

W najbliższych dniach do polskich parafii, a potem także do szkół, trafi specjalny plakat zachęcający do zapisywania się na lizbońskie ŚDM. Można to zrobić także za pośrednictwem uruchomionej już przez KBO strony internetowej: sdmpolska.pl. Na tej stronie można też już wybrać konkrety region w Portugalii, w którym chciałby się spędzić tzw. Dni w Diecezjach.

Na stronach sdmpolska.pl/hymn i na YouTube polska wersja hymnu Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie („Ha pressa no ar”, pol. „W powietrzu jest pośpiech”). Nagranie zrealizowano we współpracy Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM oraz Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Logo ŚDM w Lizbonie przedstawia krzyż, w który wpisany jest płomień symbolizujący Ducha Świętego, oraz droga nawiązująca do tradycji pielgrzymowania, bliskiej mieszkańcom Portugalii i stanowiącej jeden z ważnych wymiarów ŚDM. W logotypie umieszczono też różaniec – to nawiązanie do duchowości maryjnej, silnie obecnej w portugalskim Kościele, a zwłaszcza do historii fatimskich objawień. Jednym z elementów jest też podobizna Maryi, przedstawionej jako młoda dziewczyna, gotowa do drogi i do odpowiedzi na Boże wezwanie.

Dyrektorem Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM przy KEP jest ks. Tomasz Koprianiuk, który pracuje z młodzieżą od ŚDM w Rzymie w 2000 r. Wraz z nim KBO tworzą młodzi współpracownicy: Marek Dziedzic, pełniący aktualnie funkcję sekretarza oraz Joanna Wyrzykowska, Aleksandra Rak i Marcela Sieradzka.

Aby zarejestrować się na Dni w Diecezjach, należy wspólnie ze swoją grupą wybrać diecezję, w której młodzi chcą spędzić czas przez tygodniem wydarzeń ŚDM. Wystarczy napisać do KBO ŚDM wniosek o skierowanie do wybranej diecezji, aby otrzymać informacje dotyczące rejestracji. Wzór wniosku jest już do pobrania na stronie.

Koszt uczestnictwa w Dniach w Diecezjach jest ustalany przez diecezje goszczące pielgrzymów i nie wlicza się w koszt pakietu pielgrzyma podczas finału ŚDM w Lizbonie.

Ks. Tomasz Koprianiuk wyraża nadzieję, że w ŚDM będą mogli uczestniczyć także młodzi ludzie z Ukrainy – zarówno ci, którzy przebywają w ojczyźnie jak i w naszym kraju. Dlatego planuje się uruchomienie kościelnej zbiórki pod hasłem „Bilet dla Ukrainy”, będącej kontynuacją wcześniejszej akcji „Bilet dla Brata” przed ŚDM w Krakowie w 2016 r. KBO współpracuje w tej kwestii m.in. z ks. Grezgorzem Nazarem, duszpasterzem młodzieży grekokatolickiej w Polsce.

Ks. Koprianiuk szacuje, że koszt osobowy dwutygodniowego pobytu w Portugalii – tzn. obejmującego udział w Dniach w Diecezji oraz tygodniowych wydarzeniach w Lizbonie oraz przeloty – w kwocie 4 tys. zł. Duchowny przyznaje, że z punktu widzenia młodego człowieka jest to dużo, natomiast KBO nie ma możliwości dofinansowania wyjazdów. Jednakże zachęca młodych, żeby – wykazując się pomysłowością – organizowała w swoich parafiach zbiórki pieniężne czy licytacje. Do wykorzystania w takich celach są np. gadżety, które pozostały po w ŚDM w Krakowie w 2016 r., np. chusty czy plecaki.

„Warto postawić na kontakt z parafią i spowodowanie, żeby także dla parafii wyjazd jej młodych przedstawicieli na ŚDM stał się wydarzeniem” – zaznacza duchowny. Wyraża przy tym nadzieję, że do Portugalii wybierze się co najmniej 4 tys. polskiej młodzieży.

Ks. Koprianiuk uważa, że młodzież mogłaby poprosić swoich proboszczów o zgodę na zorganizowanie przy kościołach przygotowanej przez siebie zbiórki czy licytacji. Wiele zależy tu od aktywności i inwencji młodych. Na wsparcie wyjazdów można byłoby przekazać część ofiar z rozprowadzanych przed Bożym Narodzeniem świec Caritas lub też Wielkanocnych baranków – podpowiada szef KBO.

Jego zdaniem idea Światowych Dni Młodzieży, wymyślona i realizowana przez Jana Pawła II jest i zawsze pozostanie aktualna. „Owszem, to jest dzieło papieża Wojtyły, ale dziś jest to po prostu wyjście z Wieczernika pod wodzą papieża, każdego kolejnego papieża, i manifestacja młodego Kościoła” – tłumaczy duchowny.

Źródło: eka.pl

Previous post Jubileuszowy X Marsz dla Życia i Rodziny – Niedziela, 22 maja.
Next post 50. rocznica rozpoczęcia peregrynacji kopii cudownego obrazu jasnogórskiego
Skip to content